Zatiaľ čo väčšina z nás bežne nosí kovové šperky, používa elektroniku alebo prichádza do styku s kovovými predmetmi, niektorým ľuďom môžu tieto bežné veci spôsobiť nepríjemné kožné reakcie. Svrbenie, začervenanie, vyrážky či dokonca opuch – aj s takýmito problémami musia bojovať ľudia, ktorých trápi tento problém. Ako rozpoznať alergiu na kovy a čo robiť v prípade, že sa vás týka?
Zapnete si obľúbenú retiazku, nasadíte náramok alebo si proste iba zatiahnete nohavice opaskom, no už po pár minútach nemôžete myslieť na nič iné, len na nepríjemné svrbenie? Pravdepodobne máte alergiu na kovy, ktorá je v súčasnosti jednou z najrozšírenejších. Najčastejšie vyvolávajú alergiu rôzne prímesi. Teda nikel, meď, mosadz či kobalt. Alergia sa prejavuje začervenaním a ekzémom v miestach, kde prišiel kov do styku s pokožkou.
Nie je to však len o kontakte zvonku – môžete negatívne reagovať napríklad aj na kovy obsiahnuté v zubných plombách. V lepšom prípade sa objavia nepríjemné afty, v horšom môžu nastať zápaly štítnej žľazy či dokonca neurologické problémy.
Ako spoznáte, že máte alergiu na kovy?
Alergiu na kovy môžete spoznať podľa niekoľkých bežných príznakov, ktoré sa zvyčajne objavujú po tom, ako vaša pokožka príde do kontaktu s alergénom. Medzi najčastejšie príznaky alergie na kovy patrí začervenanie, opuch, svrbenie a pľuzgiere. Tieto prejavy sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých hodín, ale aj dní.
Medzi najčastejšie príznaky alergie na kovy patrí začervenanie, opuch, svrbenie a bolestivé pľuzgiere.
Ak sa po nosení šperkov s obsahom kovu, ako sú náušnice, prstene, retiazky alebo po kontakte s kovovými časťami oblečenia (zipsy, gombíky, opasky), objavia niektoré z týchto príznakov, mali by ste navštíviť lekára a nechať si urobiť kontrolné vyšetrenie:
Svrbenie - Často ide o jeden z prvých príznakov. Pokožka v mieste kontaktu s kovom môže začať intenzívne svrbieť.
Začervenanie - Postihnuté miesto sčervená a vyzerá podráždene, akoby bolo popálené.
Vyrážky a pľuzgiere - Môžete si všimnúť drobné vyrážky alebo malé pľuzgiere, ktoré môžu neskôr prasknúť a mokvať.
Suchá koža - Po ustúpení akútnej reakcie môže pokožka ostať suchá, šupinatá a citlivá.
Opuch - V závažnejších prípadoch môže oblasť s vyrážkou opuchnúť a byť teplá na dotyk.
Vyhnúť sa rizikovým faktorom nie je ani zďaleka také jednoduché, pretože kovy sa nachádzajú v úplne bežných predmetoch. Alergici sa musia vyhýbať kovovým gombíkom či zipsom na oblečení, šperkom z bižutérie, kovovým opaskom, minciam aj okuliarom. Bezpečné nie sú dokonca ani niektoré potraviny – aj tie môžu obsahovať stopy kovu. Alergia na kovy sa nedá úplne vyliečiť, pretože ide o reakciu imunitného systému, ktorý si „zapamätá“ alergén a pri opätovnom kontakte s ním bude znova reagovať.
Najdôležitejšie je, aby ste vedeli, ktoré kovy vám spôsobujú problémy, a snažili sa ich výskyt vo svojom živote maximálne obmedziť. S tým vám dokáže pomôcť dermatológ, ktorý vám po diagnostikovaní odporučí vhodné opatrenia.
Ktoré kovy spôsobujú alergie?
Ak hovoríme o alergii na kovy, pravdepodobne nám ako prvý kov napadne nikel. Tento kov sa bežne používa v mnohých šperkoch, najmä tých lacnejších. Nikel má tendenciu spôsobovať alergické reakcie, a to najmä u ľudí s citlivou pokožkou. Problémom je, že nikel sa často nachádza v zliatinách používaných pri výrobe bižutérie. Niekedy ho dokonca môžeme nájsť aj v kvalitnejších kúskoch, pokiaľ nie sú dostatočne čisté.
Ďalším častým alergénom je chróm, ktorý sa používa v niektorých kovových zliatinách a nájsť ho môžeme aj povrchových úpravách, napríklad v nábytku alebo v automobiloch. Pomerne nebezpečné sú aj zinkové zliatiny nachádzajúce sa najmä v lacnej bižutérii, ktoré môžu výrazne podráždiť pokožku a spôsobiť ťažké alergické reakcie.
Pozor si treba dávať aj na kobalt, ktorý sa taktiež nachádza v bižutérii, farbách a dokonca aj v kozmetických výrobkoch, pretože aj on môže byť príčinou nepríjemných alergických reakcií. Ortuť, kedysi používaná v zubných amalgámoch, je tiež známa tým, že spôsobuje zdravotné problémy, hoci jej využitie dnes už klesá. U citlivých jedincov môže vyvolávať kožné reakcie aj meď, ktorá sa často vyskytuje v šperkoch či minciach.
Okrem týchto troch kovov existujú aj iné, menej bežné kovy, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie. Aj zliatiny s obsahom zinku alebo olova môžu u citlivých ľudí spôsobiť podráždenie. Preto je dôležité vedieť, čo obsahuje šperk, ktorý si plánujete kúpiť, a vyhýbať sa materiálom, ktoré by mohli byť rizikové.
Ak si chcete užívať krásu šperkov bez obáv z alergie, najlepšou voľbou sú hypoalergénne kovy, ako napríklad rýdze striebro, platina alebo zlato s vysokou čistotou. Základom je venovať pozornosť tomu, čo si dávate na seba, a vyhýbať sa šperkom, ktoré obsahujú vyššie spomínané rizikové kovy.
Šperkom dať zbohom nemusíte
To, že máte alergiu na kovy, však neznamená, že sa musíte zriecť šperkov. Dôležité však je, aby ste sa vyhli kovovej bižutérii a šperkom, s obsahom kovu, ktorý vám spôsobuje alergické reakcie. Najbezpečnejšou voľbou pre alergikov je platina a klasické žlté zlato. Pri výbere zlatých šperkov sa však vždy pozerajte na počet karátov. Čisté zlato je vo všeobecnosti hypoalergénne, no čím vyšší je obsah karátov, tým bezpečnejšie je pre alergikov. Ak má šperk aspoň 14 karátov, môžete si byť istí, že neobsahuje žiadne nebezpečné prímesi.
Ak máte alergiu na kov, je dôležité vyhýbať sa lacnej bižutérii, ktorá často obsahuje nikel, chróm alebo iné kovy spôsobujúce alergie.
Absolútnou istotou je aj platina. Platinové šperky neobsahujú žiadne kovové prímesi a navyše sú vysoko odolné. Šperky z platiny sú tak skvelou voľbou pre zásnubné prstene či obrúčky, ak máte alergiu na kovy.
Vynikajúcou alternatívou je aj striebro, ktoré však nesmie obsahovať nikel. Kľúčom k tomu, aby striebro zostalo hypoalergénne, je totiž jeho čistota. Rýdze striebro, čiže striebro s obsahom minimálne 92,5 % čistého striebra, je najlepšou voľbou pre šperky, ktoré prichádzajú do kontaktu s citlivou pokožkou.
Prečo práve 92,5 %? Úplne čisté striebro je príliš mäkké a ľahko by sa ohýbalo či poškodilo. Preto sa k nemu pridáva malé množstvo iných kovov, zvyčajne medi, aby získalo odolnosť. Dobrou správou však je, že rýdze striebro, ktoré sa označuje aj ako striebro 925, je stále dostatočne čisté, aby minimalizovalo riziko podráždenia pokožky.
Ideálne však je, ak je strieborný šperk pokovaný ródiom. Ródiovanie je druh povrchovej úpravy šperku, kedy sa na striebro nanesie tenká vrstva ródia.
Vďaka ródiovaniu sú šperky nielen hypoalergénne, ale aj odolnejšie. Ródiovaný šperk je odolnejší proti oderu, poškriabaniu a proti pôsobeniu chemických látok, než len vyleštené striebro.
Ródium je hypoalergénne, čo znamená, že je veľmi vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou alebo alergiami na kovy. Tenká vrstva ródia bráni priamemu kontaktu pokožky s podkladovým striebrom, ktoré môže obsahovať malé množstvá zliatin spôsobujúcich alergie.
Ródium plní aj ochrannú funkciu. Striebro má totiž tendenciu oxidovať, čo znamená, že časom na jeho povrchu vzniká čierna vrstva (patina), ktorá môže znižovať jeho lesk. Ródiová vrstva chráni striebro pred touto oxidáciou, vďaka čomu šperk zostáva dlhšie krásne lesklý.
Zistite viac o povrchovej úprave našich šperkov
Ak si chcete byť istí, že kupujete skutočne kvalitné a hypoalergénne striebro, mali by ste vedieť, na čo si dávať pozor. Prvým indikátorom je tzv. punc – malá značka na šperku, ktorá potvrdzuje jeho rýdzosť. Hľadajte šperky označené číslom 925, čo znamená, že obsahujú 92,5 % striebra. Tiež sa môžete zamerať na šperky s označením „sterling silver“ alebo „sterlingové striebro“.
Okrem čísla môže puncová značka obsahovať aj symboly alebo písmená, ktoré reprezentujú výrobcu, puncový úrad alebo krajinu pôvodu. Tieto značky sú dôležité, pretože poskytujú dôležité informácie o kvalite a pôvode strieborného predmetu, čo môže byť užitočné pri určovaní jeho hodnoty alebo autentickosti.
Ak na šperku toto označenie chýba, je možné, že ide o menej kvalitný materiál alebo dokonca iba o povrchovú vrstvu striebra, čo môže zvyšovať riziko alergickej reakcie. Prečítajte si viac o tom, ako spoznať pravé striebro.